baner

Strona głowna

Układ pokrywający

Układ szkieletowy

Układ mięśniowy

Układ nerwowy

Układ rozrodczy

Układ krążenia

Układ hormonalny

Układ oddechowy

Układ limfatyczny

Układ pokarmowy

Układ wydalniczy

Układ czuciowy
Układ rozrodczy


Kobiety i mężczyźni, jako przedstawiciele dwóch płci, różnią się nie tylko wyglądem, ale także budową wewnętrzną. Dotyczy to przede wszystkim układu rozrodczego. Ta odmienność umożliwia przedstawicielom obu płci realizowanie postawionych im zadań. Rozmnażanie jest procesem gwarantującym istnienie życia na Ziemi. Chociaż potrzeba do niego osobników obu płci, tylko kobieta może wydać na świat potomstwo, dzięki temu, że jej układ rozrodczy jest odpowiednio przystosowany.

Narządy męskiego układu rozrodczego:
  • wytwarzają gamety męskie- plemniki.
  • umożliwiają wprowadzenie gamet męskich do dróg rodnych kobiety.
  • produkują hormony płciowe.

plemnik


Głównymi męskimi narządami płciowymi są jądra. Podobnie jak żeńskie jajniki, jądra nie są niezbędne mężczyznom do życia, lecz są konieczne do zachowanie ciągłości gatunku ludzkiego. Produkują też hormony płciowe oraz komórki płciowe, czyli plemniki. Plemniki mają zdolność do łączenia się z jajeczkiem dając początek nowemu pokoleniu. Każde jądro, zawieszone w mosznie, jest podzielone na 200 lub więcej płatów, w których skręcone kanaliki nasienne o grubości włosa zawierają komórki plemników na różnych etapach rozwoju. Inne elementy męskiego układu płciowego obejmują penisa i rozmaite gruczoły, które produkują nasienie chroniące i dostarczające plemnikom składników odżywczych. W okresie dojrzewania testosteron pobudza wzrost drugorzędnych męskich cech płciowych, takich jak: rozrost brody, rozrost owłosienia pod pachami, w okolicy łonowej i innych miejscach, przyrost masy mięśniowej i mutacja głosu.



Z jąder plemniki wędrują do najądrzy. Tam powstają substancje, które je odżywiają i powodują ich dojrzewanie. Najądrza pełnią również funkcję tymczasowego magazynu plemników. Kanaliki najądrzy łączą się w pojedyncze, długie przewody- nasieniowody. Ich zadaniem jest transport plemników do cewki moczowej. Do nasieniowodów przedostają się wydzieliny pęcherzyków nasiennych oraz gruczołu krokowego. Zawierają one głównie wodę, sole mineralne, substancje odżywcze oraz związki pobudzające ruchliwość plemników. Wydzielina pęcherzyków nasiennych oraz prostaty(gruczołu krokowego) wraz z zanurzonymi w niej komórkami rozrodczymi tworzy nasienie, czyli spermę. Plemniki stanowią zaledwie 10% jej zawartości. Nasieniowody uchodzą do cewki moczowej znajdującej się wewnątrz prącia. Ten męski narząd płciowy składa się m.in. z ciał jamistych. Wypełniając się krwią, powodują one erekcję. Jest to powiększenie i usztywnienie penisa umożliwiające stosunek płciowy.

Żeński układ rozrodczy pełni kilka funkcji:
  • wytwarza gamety żeńskie- komórki jajowe.
  • produkuje żeńskie hormony płciowe.
  • zapewnia odpowiednie warunki wzrostu i rozwoju dziecka.

komórka jajowa


Żeńskich układ rozrodczy dostarcza biologicznych środków do reprodukcji nowego pokolenia. Układ ten składa się z: jajników, jajowodów, macicy i pochwy. Jajniki stanowią główne narządy rozrodcze oraz mogą spełniać swoje funkcje przez 40 lub więcej lat. Wraz z wejściem dziewczyny w okres dojrzewania jej jajniki zaczynają produkować estrogen- żeński hormon płciowy, który oddziałuje na rozwój drugorzędnych cech płciowych- piersi, bioder i pośladków. W okresie rozrodczym kobiety poziom hormonów, takich jak progesteron, estrogen oraz innych produkowanych w jajnikach i mózgu wzrasta i maleje w zazwyczaj 28-dniowym cyklu miesiączkowym. W trakcie tego cyklu rozwija się jedna lub więcej komórek gotowych do zapłodnienia przez męskie nasienie co rozpoczyna ciążę. Jeśli komórka jajowa nie zostanie zapłodniona, cykl miesiączkowy rozpocznie się na nowo.

układ rozrodczy kobiety


Pierwsza miesiączka występuje zazwyczaj między 10 i 14 rokiem życia. Po kilkudziesięciu latach, zazwyczaj w okresie około 40 roku życia, kobieta wchodzi w fazę premenopauzy, w której produkcja hormonów rozrodczych w jej organizmie jest spowolniona, a cykle miesiączkowe i menstruacyjne stają się zaburzone i nieregularne. Wraz z nadejściem zazwyczaj w okolicy 50 roku życia menopauzy, cykl jajnikowy i miesiączkowy stopniowo zanika.