baner

Strona głowna

Układ pokrywający

Układ szkieletowy

Układ mięśniowy

Układ nerwowy

Układ rozrodczy

Układ krążenia

Układ hormonalny

Układ oddechowy

Układ limfatyczny

Układ pokarmowy

Układ wydalniczy

Układ czuciowy
Układ szkieletowy


Ludzie, jako duże, zdolne do poruszania się organizmy, potrzebują konstrukcji, która umożliwi ruchy ich ciała i jednocześnie zapewni ochronę mięśniom i miękkim organom wenętrznym. Taką konstrukcją jest szkielet(bierna część aparatu ruchu), czyli zespół 206 kości, który dzieli się na: osiowy i szkielet kończyn. Kości mają różne kształty i wielkości co jest związane z różnorodnością funkcji, które pełnią.

Główne funkcje szkieletu:
  • dźwiganie ciężaru całego ciała
  • nadawanie organizmowi wielkości i kształtu
  • ochrona niektórych narządów przed urazami
  • wytwarzanie komórek krwi
  • gromadzenie substancji mineralnych

Aby podtrzymywać szkielet i chronić miękkie części ciała, kości muszą być mocne i sztywne. Budowa tkanki kostnej pozwala sprostać tym zadaniom, nie czyniąc przy tym szkieletu zbyt ciężkim. Podobnie jak inne tkanki łączne, kość zbudowana jest z żywych komórek znajdujących się w zewnątrzkomórkowej macierzy włókien i innych substancji. Komórki te dzielą się na osteoblasty, które budują kości, i osteoklasty, które je niszczą. Substancja międzykomórkowa zawiera włókna kolagenowe i kryształki hydroksyapatytu- mieszaninu soli wapnia i fosforu, która nadaje macierzy twardość skały. Jest to podstawa podziału tkanki kostnej na dwa typy. Gęsta, zbita tkanka tworzy gładką, zewnętrzną część kości, podczas gdy tkanka gąbczasta o dużych przestrzeniach pomiędzy kostnymi beleczkami tworzy wnętrze kości. W niektórych kościach komory i przestrzenie w tkance gąbczastej wypełnione są szpikiem kostnym. Szpik czerwony w takich kościach, jak na przykład mostek produkuje czerwone komórki krwi.

szkielet człowieka

Podstawowym materiałem budulcowym szkieletu człowieka jest tkanka kostna oraz w mniejszym stopniu chrzęstna. Ze względu na budowę zewnętrzną kości podzielono na kilka grup:
*kości długie (łac. ossa longa), np. kość udowa, ramienna
*kości płaskie (łac. ossa plana), np. kości czaszki, łopatka
*kości krótkie (łac. ossa brevia), np. kości nadgarstka, stępu
*kości różnokształtne (łac. ossa multiformia), np. kręgi